In Almere staat het Vaartsluisbos bekend om haar populieren. Er is een gemengd Populierenbos dat zo’n 72 hectare groot is. Volgens verschillende media kan men er lekker wandelen en mag men zelfs de hond meenemen.
Vaartsluisbos
Het Vaartsluisbos is ontsloten door een schelpenfietspad en tevens zijn er in het bos bankjes en picknicksets te vinden. Hierdoor wordt het alleen maar leuker en fijner om een paar uur in het bos te vertoeven.
Naast de mooie populieren kan men ook de wielewaal tegenkomen, die leeft in de toppen van de hoge bomen. Maar er zijn meer bomen te vinden, zoals de zoete kers, de walnoot en de tamme kastanje.
Tussen 2 kanalen
De Hoge Vaart en de Lage Vaart - met het Vaartsluisbos er tussenin - zorgen voor de afwatering van Zuidelijk Flevoland. De Hoge Vaart zorgt voor de afwatering van de hoge kant van Flevoland. Dit zijn de gebieden grenzend aan de Randmeren.
Daarentegen is de Lage Vaart aan de lagere westkant gesitueerd. Beide kanalen hebben een eigen waterpeil met een verschil van zo’n meter. Men kan dit zien bij de Vaartsluis en het gemaal de Blocq van Kuffeler.
Nieuwe populieren
Volgens het Flevo-landschap hebben haar beheermedewerkers enige dagen geleden nieuwe populieren geplant in het Vaartsluisbos. De nieuw geplante bomen zijn van de soort Populus x canadensis ‘Degrosso’.
Het ras is in 2003 door Wageningen Environmental Research geselecteerd uit zaailingen van een in 1969 gemaakte kruising tussen een Amerikaanse P. deltoides (Ohio) als moeder en P. nigra (Voorst) als vader. Vaak hoort men ook dat het een Canadese populier is.
Aanplant van de bomen
De gekozen soort is goed bestand tegen wind en bepaalde boomziekten, naast het feit dat de boom goed past bij Flevoland. Deze populieren hebben een rechte stam met opstaande takken. Het blad loopt al vroeg uit en heeft dan een bruingroene kleur.
Tevens hebben de medewerkers in het gekozen bosvak enkele oude, dode stammen laten staan. Deze dode bomen kunnen een goede rust-, broed-, schuil- of foerageerplaats bieden voor verschillende diersoorten, zowel spechten als vleermuizen.
(Bronnen: Visit Almere, Nationaal Park Nieuw Land, Het Flevo-landschap, Rassenlijst bomen, Populierenland)