Zondag 4 mei ging een stille tocht van de Goede Rede naar het plein, waar burgemeester Hein van der Loo in zijn toespraak over het feit sprak dat vrijheid niet vanzelfsprekend is. In zijn toespraak sprak de burgemeester ook over Gaza.
Vrijheid
Burgemeester Van der Loo benadrukte dat vrijheid iets van iedereen, van ons allemaal is. Hier in Nederland kan genoten worden van vrijheid sinds de bevrijding van 1945. Echter op hetzelfde moment gebeuren andere zaken in de wereld.
Tegelijkertijd kan men zien dat de wereld op heel veel plaatsen in brand staat. Hierbij gaf de burgemeester gebieden aan als Oekraïne, Jemen, Syrië, Gaza en nog veel meer gebieden met oorlog - klein en groot.
Herdenking
Volgens de lokale media benaderde de burgemeester de herdenking vanuit 3 gezichtspunten en dat was vanuit het officiële standpunt, het actuele en het persoonlijke. Als men kijkt naar het officiële standpunt, kan men verwijzen naar het Memorandum van 1946.
Hiermee wordt bedoeld: “Op 4 mei herdenken we burgers en militairen die in ons Koninkrijk of waar ook ter wereld zijn omgekomen of vermoord; tijdens de Tweede Wereldoorlog en de koloniale oorlog in Indonesië alsook in oorlogssituaties en vredesoperaties daarna.”
Gezichtspunten
In zijn gedachten aan het actuele gezichtspunt, benadrukte de burgemeester dat vrijheid nooit vanzelfsprekend is en dat 80 jaar vrijheid gevierd wordt, het eigenlijk maar relatief is. Er staan nog teveel plekken in de wereld in brand, zoals Oekraïne, Jemen en Gaza.
Bij een persoonlijk gezichtspunt moet er ruimte geboden worden voor een individuele invulling. In de eigen intimiteit moet iedereen vrij zijn om te herdenken aan wat of wie hij of zij wil. Deze individuele ruimte moet voor altijd gekoesterd worden.
(Bronnen: Comité 4 en 5 mei Almere, Almere Deze Week, 1Almere)